Суббота, 14 апреля 2018 21:50

Батат поставив під сумнів подорож полінезійців до Америки Избранное


Вчені з Оксфордського університету заявили про те, що батат (солодка картопля) з’явився в Тихоокеанському регіоні, де зараз займає лідируючі позиції серед продуктів харчування, не завдяки людям. Як повідомляє N+1, порівняння ДНК хлоропластів полінезійського і американського батату вказує на їхню еволюційну розбіжність задовго до заселення людьми Океанії. Ймовірно, насіння батату потрапило туди самостійно, по воді або за допомогою птахів.

Поширення батату в Південно-Тихоокеанському регіоні викликає у вчених питання, яким чином він туди потрапив. Передбачається, що жителі Полінезії подорожували в Америку задовго до приходу туди європейців і завезли на архіпелаг деякі культури. Одне з небагатьох підтверджень цієї гіпотези — знайдені в Чилі кістки курей, які, судячи з мітохондріальної ДНК, були споріднені полінезійським куркам. Кістки були датовані XIV століттям, а значить, полінезійці бували в Америці до прибуття туди європейців.

Тепер же дослідники відсеквенували ДНК хлоропластів (фотосинтезуючих органел в клітинах рослин) і сотні ділянок ядерної ДНК у 199 сучасних диких і культурних видів, споріднених кормовому батату.

Порівняльний аналіз ДНК в’юнків показав, що батат пішов від дикого предка шляхом збільшення копійности власного геному рослини (автоплоїдія), і найближчий його родич сьогодні — берізка Ipomoea trifida. Таким чином, тихоокеанський батат явно має американське походження і не міг незалежно з’явитися в Полінезії. Більше того, вчені припустили, що батат був занесений туди задовго до появи на архіпелазі людей.

Висунути таку гіпотезу вченим допоміг гербарій, зібраний членами експедиції Кука в Полінезії у 1769 році. Дослідники змогли виділити з 250-річного засушеної рослини батату хлоропластну ДНК і прочитати її послідовність. Порівняння її з ДНК сучасного американського батату датування еволюційного споріднення рослин на основі накопичених мутацій показало, що предки американського і полінезійського батату розійшлися близько 100 тисяч років тому – тобто приблизно тоді батат опинився в Океанії. У той же час, заселення Полінезії людьми імовірно почалося тільки в середині першого тисячоліття до нашої ери.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найдавнішу казку. На думку дослідників, найстаріша казка у світі бере свій початок ще в Бронзовій добі, і зараз їй близько шести тисяч років.


Джерело статті: “https://dt.ua/TECHNOLOGIES/batat-postaviv-pid-sumniv-podorozh-polineziyciv-do-ameriki-275181_.html”